על הקשר בין שרירי רצפת האגן למיניות

על רצפת האגן ועל חשיבותה לבריאותנו הפיזית ולהנאה המינית שלנו

הפעם אני מארחת את יעל זעירי, פיזיותרפיסטית רצפת אגן ומורה ליוגה, שתחלוק איתנו את הידע המקצועי שלה בנוגע לרצפת האגן:

בשנים האחרונות הפך צמד המילים "רצפת האגן" לאופנתי מאד. אנחנו שומעות יותר ויותר על השרירים האלו, על כך שחשוב לחזק ולאמן אותם, על הקשר שלהם להריון וללידה, למיניות, לגיל המעבר, לדליפות שתן ותופעות אחרות שמפריעות לאיכות חיינו, ואולם, חלק גדול מאיתנו לא מכירות כלל את האזור הזה בגופנו, לא מודעות לתפקידיו הרבים, ולא מצליחות להפעיל את השרירים.

כפיזיותרפיסטית רצפת אגן אני פוגשת בקליניקה בכל יום נשים מדהימות, שרצפת האגן שלהן מעוררת בהן מגוון רגשות, חיוביים ושליליים. לעיתים, הן חיות בניתוק מהאזור הזה, לא מכירות, לא יודעות, לא מודעות, וביחד אנחנו מתחילות במסע של היכרות.

יוצאות למסע

האגן שלנו מורכב מכמה עצמות המחוברות יחד. נסי לדמיין, או טוב מכך, להרגיש כעת, את העצם הקדמית, זו שממש מעל הפות שלך, עצם הפוביס. מאחור, ניתן להרגיש את עצם הזנב, ובתחתית האגן שלנו, עצמות הישיבה. כל העצמות האלו מרכיבות את "קערת העצמות" שהיא האגן שלנו.

בתוך האגן שלנו נמצאים שלושה איברים חשובים מאד, שלפוחית השתן (הקדמית ביותר), אחריה הרחם, ולבסוף הרקטום, סוף הצינור של מערכת העיכול, שממוקם מאחור, צמוד לעצם הזנב. מלבד שלושת האיברים, קערת האגן מלאה בעצבים, כלי דם, רקמות רכות ושרירים. כל המערכת הזו : עצמות, שרירים, כלי דם, עצבים ועוד, היא רצפת האגן שלנו.

בחלק הקדמי של האגן שלנו, נמצא הפות, ובו הדגדגן ושני פתחים: פתח השופכה ופתח הנרתיק, ובחלק האחורי של האגן נמצא פי הטבעת.

שרירי רצפת האגן

שרירי רצפת האגן מאפשרים לנו כל כך הרבה! בזכותם אנחנו מסוגלות להתאפק, להתרוקן, ללדת, לחוות מיניות טובה ומהנה. שרירים אלו הם חלק ממערכת היציבה של הגוף והם עובדים ביחד עם שרירי הבטן, הגב, הרגלים, בכל פעם שאנחנו הולכות, עומדות על רגל אחת וכו'.

לשרירי רצפת האגן כמה שכבות. חלקם שטחיים יותר וממוקמים באזור הפות, וחלקם עמוקים יותר, מתחילים באזור העצם הקדמית מעל הפות ונאחזים בעצם הזנב.

חדר כושר לרצפת האגן

שרירי רצפת האגן הם שרירים לכל דבר, ובכל זאת, כשמדריכת הפילאטיס או היוגה שלנו מבקשת מאיתנו לאסוף רצפת אגן, אנחנו נותרות מבולבלות, מנחשות, מהססות.

נכון, יש שם שרירים? אבל איך מפעילים אותם?! הם פנימיים, לא ניתן לראותם ולכן לא ברור אם אנחנו עושות את הדבר הנכון. ואכן, מחקרים מראים כי נשים רבות אינן מבצעות את הפעולה הנכונה, כשהן מנסות לכווץ את שרירי רצפת האגן. חלקן דוחפות את רצפת האגן מטה במקום ליצור הרמה של האזור וחלקן לא מצליחות להזיז דבר.

מעבר לכך, נשים רבות אינן יודעות איך לשחרר את השרירים האלו, איך להרפות הרפיה מלאה, פעולה שהיא קריטית לבריאות השרירים וליכולת שלנו לבצע את הדברים הבסיסיים והחשובים בחיינו: להתאפק, להתרוקן, לקיים מיניות טובה, להיות יציבות וחזקות, וכמובן גם ללדת, אם נחפוץ בכך.

כיצד רצפת האגן משפיעה על מיניות

בעיניי, הקשר בין רצפת האגן למיניות מתחיל בחיבור. ביכולת שלנו לחוש בפעולת השרירים, ביכולת שלנו להפעיל ולהרפות, בחיי היום יום, בחיי המין בכלל ובזמן האורגזמה בפרט. בנכונות שלנו לצאת למסע מסקרן ומרגש של חיפוש האזורים הנעימים ביותר. איפה נעים לנו? איפה פחות? היכן אנחנו חשות בתחושה כזו והיכן התחושה היא אחרת?

כשתפקוד רצפת האגן משתפר, נשים רבות חשות כי הנרתיק, שנשאר לעיתים פעור יותר אחרי לידות, נסגר, והן חשות יותר בתחושה של הפין בתוך הנרתיק. הפעלה של שרירי רצפת האגן בזמן עוררות מינית יכולה לגרום לעליה נוספת בזרימת דם לאזור, וזה בכלל מעצים ומשפר עונג. בנוסף, האורגזמות גם הן יכולות להפוך לעוצמתיות יותר, ביחוד אם אנחנו יודעות גם להרפות את שרירי רצפת האגן.

כשרצפת האגן לא מרגישה טוב

יש תקופות בחיים, שרצפת האגן שלנו אינה גורמת לנו לעונג. כאבים ביחסי מין הם דבר נפוץ כל כך, גם אצל נשים צעירות, גם אחרי הריון ולידה, וגם בתקופות של גיל המעבר ואחריו, כשרמות ההורמונים משפיעות על בריאות הנרתיק, השרירים והרקמות הרכות באזור.

אל תחיי בשלום עם תקופה ארוכה של כאבים ביחסי מין, יש כל כך הרבה מה לעשות בכדי להחזיר אותך אל עונג והנאה.

למרות כל האמור מעלה, חשוב לי שלא תתייחסי ליחסי מין רק כחדירה של פין לנרתיק. יש עולם שלם מעבר לכך. אם את בתקופה שבה רצפת האגן אינה בטוב, צאי למסע של מיניות שאינה כוללת חדירה, זה מרגש ומסקרן ואת/אתם עשויים לצאת נשכרים מהגילויים החדשים.

מילים אחרונות לסיום

אם רצפת האגן שלך אינה במיטבה, אני ממליצה לך בחום לפנות לקבלת טיפול. פיזיותרפיסטיות רצפת אגן רבות ומקסימות ברחבי הארץ, מחכות לך וישמחו לתת לך כלים, שיסייעו לך לשפר איכות חייך.

כשתדעי איך להפעיל, ויותר חשוב מכך, כיצד לשחרר את רצפת האגן שלך, עולם חדש יפתח בפנייך. אין כמו שרירי רצפת האגן, אני מתרגשת מהם בכל יום מחדש!

אני כל כך אשמח שתצטרפו גם אתן למסע של היכרות עם האזור הזה, ותרשמו לבלוג שלי, שיספק לכן מידע מקצועי במגוון נושאים הקשורים בגוף, בנשיות, במיניות.

יעל זעירי

אחרי שקראתי את הבלוג המקצועי של יעל, אני ממליצה לכן בחום להרשם. יש בו ידע חשוב ומרתק והכתיבה של יעל נהדרת.

אני אחכה לך בפוסט הבא, אשמח לבואך.

שלך, רוית

פוסטים נוספים שאולי יעניינו אותך:

צווי החדירה

אוננות נשית

על חמלה, אותנטיות, דימוי גוף ומיניות

053-6551840

מיניות מעניינת אותך?

מזמינה אותך להאזין לפודקאסט שלי

מיניות מדוברת

אישה סקסית מצביעה

המדריכים

המדריכים שיסיעו לך לשפר את
חיי המין והתקשורת הזוגית!

סקס אוראלי לגבר

סקס אוראלי לאישה

סקס אנאלי

36 השאלות ליצירת אינטימיות

שאלות להעצמת האינטימיות המינית

הקוד לקבלת ההנחה

rr166

תודה שנרשמת!

מומלץ לוודא שמייל האישור ששלחתי לך לא הגיע לתיבת הספאם או קידום המכירות

אתר זה עושה שימוש בעוגיות (Cookies) לשיפור חוויית הגלישה. על-מנת להמשיך ולגלוש באתר את מתבקשת לאשר את השימוש בעוגיות. את מוזמנת לעיין במדיניות הפרטיות, להבין מהן עוגיות ואיזה שימוש נעשה בהן.