רגע לפני הביקור הראשון במרפאת הנשים

כדי ליצור אצל בתך חוויה חיובית בביקורה הראשון אצל רופא.ת הנשים שלה, כדאי לקרוא מה שיש לרופא נשים אחד מיוחד לומר בעניין.

נערות ונשים רבות חוו במהלך חייהן חוויות שליליות בביקוריהן במרפאת הנשים שלהן. כולנו משתוקקות שהחוויה תהיה אחרת, אך רבות לא מאמינות שהמצב עשוי להשתנות לטובה. אבל המציאות לא חייבת להיות כזו, בייחוד אם הביקור הראשון במרפאת הנשים, יחווה באופן חיובי.

אם יש רופא נשים שעשוי לשנות לך את כל מה שחשבת על גניקולוגיה עד היום, הרי שזהו ד”ר מתן אלעמי סוזין. הוא מומחה ברפואת נשים ומיילדות, מומחה באנדוקרינולוגיה, ורופא בכיר בחדר לידה ובמרפאת ילדות ונערות במרכז הרפואי הדסה עין כרם.

הסופרלטיבים שנקשרו בשמו מצד יולדות שד”ר אלעמי הציל את חייהן ואת חיי התינוקות שלהן, או ששינה להן את חווית הלידה, הם רבים מספור. למרות זאת, בחרתי לדבר איתו דווקא על הביקור הראשון של נערה אצל רופא.ת הנשים. זו סוגיה קריטית, כיוון שהחוויה הזו עשויה להשפיע לא רק על תפיסתה את הביקור אצל רופא.ת הנשים גם בהמשך, אלא גם על תפיסת הגוף שלה ואף יותר מכך.

ד”ר אלעמי סוזין, מה הגיל המומלץ מבחינתך, לביקור ראשון אצל רופא.ת הנשים ומה קורה בביקור הזה?

אני ממליץ על ביקור ראשון בגילאי 13-15. לנערה שמגיעה אלי לביקור ראשון, אני מקצה כ 30 עד 40 דקות, שזה פחות ממה שהייתי רוצה, אבל הרבה יותר מהמקובל בשאר המקומות. הייתי מעדיף להקצות כ 45 דקות באופן אידיאלי.

למעט מקרים ספציפיים שבהם הנערה מתלוננת על תסמינים של פות או נרתיק, או מעונינת בהתקן תוך רחמי או מוטרדת ומבקשת בדיקה, הביקור הראשון אינו כולל בדיקה, אלא מתקיימת בו שיחה ביני לבין הנערה. בשלב מסוים ורק אם מתאים לה, אני מציע לה להביט בפות שלה באמצעות שימוש במראה, כדי שתלמד להכיר אותה.

אם הנערה מגיעה מלווה באמה, אני ממליץ בחום שבשלב כלשהו האם תצא מהחדר ותאפשר לי לשוחח עם הנערה לבד. הדבר מאפשר לנערה לשתף אותי בנושאים אינטימיים, או לשאול שאלות שהיא אינה מרגישה בנוח להעלות ליד אמה. אני אומר לאם שהכוונה היא לא להסתיר ממנה מידע אלא לכבד את הפרטיות של בתה, וכן שאם יתגלה משהו שעלול לסכן מאוד את בריאותה הגופנית או הנפשית של בתה אז כמובן שנשתף אותה בכך, ברוב המקרים תוך כדי הסכמתה של הנערה.

אני “מנצל” את העובדה שהדור הצעיר הוא דור טכנולוגי, שהרבה נעשה במדיה הדיגיטלית, ובסוף הביקור אני נותן לנערה את כתובת המייל שלי. הדבר מאפשר לה לשאול שאלות שמטרידות אותה ולקבל מענה מהיר, שפעמים רבות עשוי לחסוך ביקור נוסף.

הגישה שלך מאוד ייחודית. תוכל להרחיב קצת מה עומד מאחוריה?

חשוב לי שנערות ונשים יקחו שליטה על הגוף שלהן, הן בביקור אצל רופא.ת הנשים והן בכלל. כאשר הרופא.ה רוצה לבדוק אותה, כדאי שהיא תשאל מה הסיבה לביצוע הבדיקה ומה צפוי לקרות בה. זכותה לבחור שלא לבצע בדיקה בגופה, מכל סוג שהוא. יתרה מזו, אם היא מקבלת מהרופא.ה יחס שאינו מתאים לה, אני רוצה שיהיה לה הביטחון לקום ולעזוב את החדר, אפילו במחיר של ויתור על התור.

אם נערה תפנים את  המסר שהגוף שלה הוא בשליטתה, זה יסייע לה גם בהמשך חייה, כלומר, לא רק בביקורים אצל רופא.ת הנשים שלה, אלא בכל מפגש שהוא. היא תדע להגיד אם לא נעים לה, אם כואב לה, אם היא לא  מוכנה להמשיך יותר (וכמובן שהיא תדע גם לבטא את התחושות ההפוכות מאלה).

כל כך הרבה נערות מרגישות שהגוף שלהן לא בסדר, שהפות שלהן אינה כפי שהיא “אמורה” להיות. אני מוצא שיש לי תפקיד להראות לה את הנורמליות שבה להבהיר שיש מגוון רחב של נורמה, כי בעצם המודלים הקיימים מנסים לטשטש את ההבדלים הללו ולהציג איזשהו יופי “אידיאלי” שהוא למעשה בלתי מושג לחלוטין, וכתוצאה מכך מרווחים הרבה כסף (מוצרי קוסמטיקה, ניתוחים פלסטיים, חברות אופנה, דיאטות, הסרות שיער בלייזר ועוד ועוד…).

לטעמי, רופאים ורופאות צריכים להיות אוהבי אדם, לעבור תהליכים טיפוליים עם עצמם, לברר מה העמדות שלהם לגבי נושאים שונים. רופאים ורופאות צריכים להיות כמה שפחות שיפוטיים וביקורתיים כלפי המטופלות שלהם, וכמה שיותר קשובים ומקבלים.

להורים שקוראים אותנו עכשיו ואומרים בליבם: “כזה רופא אני רוצה לבת שלי!”, איך אפשר להגיע אליך? ואם לא אליך, איך מוצאים רופאות ורופאים שמחזיקים בגישה דומה לשלך?

אני מקבל נערות וצעירות במרכז הרפואי הדסה עין כרם בירושלים, נכון להיום בימי שני וחמישי בשעות הצהריים. המרכז מקבל מטופלות ששייכות לכל קופות החולים.

למי שהנסיעה לירושלים פחות מתאימה, אני ממליץ לחפש  ברשת רופאות ורופאים שעברו הכשרה לטיפול בנערות ובצעירות. זוהי התמחות שניתן לעשות או אצלנו בבית חולים הדסה עין כרם, או בחו”ל.

בתור אשה, אמא לצעירה, יצאתי מהשיחה עם ד”ר אלעמי סוזין מעודדת ומלאת תקווה שהגישה שלו, ששמה את הנערה, את הצעירה, את האישה במרכז, תלך ותתפוס מקום של כבוד במרפאות בכלל ובמרפאות הנשים בפרט.

אם יש נושא שמעניין אותך ושקשור לביקור הראשון אצל רופא.ת  הנשים, אני מזמינה אותך לכתוב בתגובות מטה או לפנות אלי ישירות. ארכז את השאלות, אעביר אותן לד”ר אלעמי סוזין ויחד נרכז את התשובות לשאלות  הנפוצות.

עוד על המרפאה לנערות ולצעירות בהדסה עין כרם, פה.

דר” אלעמי סוזין ממליץ מאוד להכנס לאתר של נשים לגופן שם מופיע בין היתר מסמך המכין לקראת הביקור הראשון במרפאת הנשים.

אמנת קרן בריאה למרפאות נשים בישראל, פה.

אני אחכה לך בפוסט הבא, אשמח לבואך.

פוסטים נוספים שעשויים לעניין אותך:

דימוי גוף והנאה מינית – האם רזות נהנות יותר?

סקס אוראלי לגבר, כולל מדריך מפורט!

משחק מקדים – את מי הוא משרת והאם לא הגיע הזמן להפטר מהביטוי הזה?

053-6551840

הקוד לקבלת ההנחה

rr166

תודה שנרשמת!

מומלץ לוודא שמייל האישור ששלחתי לך לא הגיע לתיבת הספאם או קידום המכירות